Fundacja Platon im. Kuby Rumińskiego zaprasza 20 czerwca na koncert charytatywny, w którym wyst±pi±: Magda Umer, Bogdan Hołownia i Mariusz Lubomski. Koncert odbędzie się na Dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w Toruniu o godz. 19:00. Bilety w cenie 45 zł do nabycia w klubie Niebo oraz w Biurze Podróży Rainbow Tour przy ul. Mostowej 25. Dochód z imprezy zasili fundusz stypendialny fundacji. Koncert swoim patronatem honorowym obj±ł Prezydent Miasta Torunia P. Michał Zaleski.

Jest już tradycj±, że Fundacja Platon im. Kuby Rumińskiego co roku w czerwcu organizuje w Toruniu koncerty charytatywne. Podczas sze¶ciu dotychczasowych koncertów wyst±piło wielu znakomitych artystów, m.in.: Katarzyna Groniec, Zbigniew Zamachowski, zespół Raz Dwa Trzy, kabaret Ani Mru Mru i Joanna Trzepiecińska. Dyrektorem artystycznym koncertów jest Mariusz Lubomski. Całkowity dochód z imprez wspiera utalentowane, młode osoby w formie całorocznej pomocy stypendialnej.
Informacje o artystach:

Magda Umer
- Piosenkarka, aktorka, scenarzystka i reżyserka. Laureatka I nagrody na festiwalu FAMA w 1969r. i w 1970r. Perfekcyjne poł±czenie wiersza, muzyki i aktorstwa w jej wykonaniu sprawiło, że upowszechniła się moda na piosenkę poetyck±. Nagrała kilka płyt, m.in. „Koncert jesienny”, ”Gdzie Ty jeste¶”, „Wszystko skończone”, ”Magda Umer” „O niebieskim pachn±cym groszku”, ”Koncert sprzed lat”, „Kołysanki Utulanki”- z Grzegorzem Turnauem i najnowsza płyta z 2010 r. – „Noce i sny”.

Jest autork± i wykonawczyni± autorskich recitali telewizyjnych: „Cienie", „Na strychu", „Wszystko już było".

Tworzy widowiska poetyckie dla teatru, estrady i telewizji, programy po¶więcone twórcom piosenki literackiej i studenckiej m.in.: Elżbiecie Adamiak, Wojtkowi Bellonowi, Leszkowi Długoszowi, Markowi Grechucie, Elżbiecie Wojnowskiej, Maciejowi Zembatemu a także Agnieszce Osieckiej, Jeremiemu Przyborze i Jerzemu Wasowskiemu, Kalinie Jędrusik, Wojciechowi Młynarskiemu, Sewerynowi Krajewskiemu.

Wyreżyserowała spektakle teatralne: „Biała bluzka" 1987r. (i nowa wersja w 2010 r.) i „Kobieta zawiedziona" 1994 r. (z Krystyn± Jand±) oraz „Zimy Żal" 1989 r. (z Jeremim Przybor±), Koncert „MężczyĽni mojego życia” 1995 r. w Radiowej Trójce oraz „Trzymaj się swoich chmur” 2004 r. – koncert galowy przygotowany na 25-lecie PPA we Wrocławiu, po¶wiecony piosenkom Seweryna Krajewskiego. Jest również autorka adaptacji teatralnej i reżyserem spektaklu pt. „Pod mocnym Aniołem”(wg powie¶ci Jerzego Pilcha – premiera Teatr Polonia marzec 2012 r.)

Jest również autork± filmów dokumentalnych (po¶więconych Jeremiemu Przyborze 1990 r. i Andrzejowi Nardellemu 1991 r.) a także telewizyjnych wywiadów - „Rozmów o zmierzchu i ¶wicie” (z Agnieszk± Osieck±) 1996 r. oraz „Dziecko szczę¶cia - czyli wiosna, lato, jesień, zima” - z Jeremim Przybor± 1988r., ”Ich pierwsze miło¶ci” 2000-2002, między innymi ze Stefani± Grodzieńsk±, Jeremim Przybor±, Wojciechem Mannem, Krystyn± Jand±, Grzegorzem Turnauem, Maryl± Rodowicz, ks. Kazimierzem Orzechowskim, Mart± Mesaros, Januszem Gajosem itd.

Jej ostatnim przedstawieniem jest, napisany wspólnie z Andrzejem Poniedzielskim „Chlip Hop”, który od stycznia 2007 r. grany jest m. in. w Teatrze Ateneum a w grudniu 2008 r. został wydany przez AGORĘ na płytach DVD i CD (w 2009 r. nagranie DVD uzyskało status złotej płyty). Również z Andrzejem Poniedzielskim, w latach 2006 - 2011, na łamach Wirtualnej Polski prowadziła blog pod tym samym tytułem. W lutym 2009r. pierwsza czę¶ć internetowej korespondencji została wydana nakładem wydawnictwa TRIO w formie ksi±żki pt. „Jak trwoga to do bloga” a w 2012 druga cze¶ć – przez Agencje Artystyczna MTJ.

W kwietniu 2009 r , podczas jubileuszowego recitalu z okazji 40-lecia pracy artystycznej, Minister Kultury Bogdan Zdrojewski odznaczył artystkę Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

www.magdaumer.pl


Bogdan Hołownia - torunianin, aranżer, jeden z najlepszych, najbardziej wrażliwych polskich pianistów jazzowych, bywa nazywany romantykiem fortepianu. W Toruniu ukończył ¶redni± szkołę muzyczn±, jest absolwentem ekonomii na UMK. Na pocz±tku lat 90. jako jeden z nielicznych krajowych muzyków, studiował w Berklee College of Music w Bostonie. Przebywaj±c w Stanach Zjednoczonych współpracował z Davem Clarkiem, Skippem Haddenem, George Zoncem, Larrym Kohutem, Jeffem Stitelym, Bronkiem Suchankiem a także z Grażyn± Augu¶cik, Jerzym Głodem, Michałem Urbaniakiem i Urszul± Dudziak. W Polsce znany jest ze wspólnych projektów, które realizował z Lor± Szafran, Ew± Bem, Jorgosem Skoliasem, Tomaszem Szukalskim, Jerzym Skalskim, Markiem Jakubowskim, Patrykiem Pilaszewskim. Od 1994 r. wraz z Andrzejem „Brunerem” Gulczyńskim oraz Józefem Eliaszem grywa w formacji Los Angeles Trio. W 2002 r. otrzymał Jazzowego Oskara, czyli Grand Prix Jazz „Melomani” w kategorii artysta roku. W tym samym roku zdobył tytuł wicemistrza województwa kujawsko-pomorskiego w szachach błyskawicznych.

www.holownia.pl


Mariusz Lubomski – wokalista, kompozytor, malarz, plastyk – "¶piewomaluje” od 1982 roku. Debiutował na Giełdzie w Szklarskiej Porębie, gdzie z grup± "kabaretowo-prze¶miewcz±" I z Poznania i z Torunia wykonał piosenkę "Impreza w Klubie Harcerza". Trzy lata póĽniej tryumfował na festiwalu PAKA. W 1987 roku rozpocz±ł karierę solow±, zdobywaj±c pierwsz± nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W tym samym roku na FPP w Opolu za¶piewał brawurowo własn± wersję "Undergroundu" Toma Waitsa (do słów Sławomira Wolskiego). W 1988 miał już własny recital na PPA we Wrocławiu. Od tamtego czasu nagrał kilka bardzo interesuj±cych albumów. Zwykle "¶piewa swoje piosenki lub po prostu po swojemu”. Często nawi±zuje do estetyki bossa novy i pie¶ni cygańskich. Ł±czy elementy klasycznego bluesa i niemal garażowego rocka. Odwołuje się do klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych, zgrzytliwych songów Weila-Brechta. Po mistrzowsku interpretuje "klasyczne" utwory innych wykonawców. Co ciekawe, kojarzony jest z nurtem piosenki autorskiej, choć nigdy żadnej nie napisał.

www.mariuszlubomski.com